سنگ اوپال (اپال) چیست؟

۱۳۹۷/۳/۲۰

سنگ اوپال (اپال) چیست؟

اوپال یک سنگ جواهر نادر و بسیار کمیاب است و متأسفانه به همان اندازه که کمیاب است، به همان اندازه شکننده نیز هست. این سنگ نادر از قیمت بالایی نیز برخوردار است. از انواع این سنگ گرانبها می توان به اوپال آتشین، اوپال مکزیکی، اوپال پرو و اوپال کنیاک اشاره کرد.
برخی از افراد بومی در رابطه با اوپال عقایدی دارند، آن ها معتقدند که نیرویی توسط رنگین کمان در سراسر جهان منتشر می شود که این نیرو تأثیر زیادی در تریج صلح و پویایی زمین دارد. آنها همچنین اعتقاد دارند که همه رنگ های رنگین کمان و آثار آن در میان سنگ ها باقی مانده است و در هنگام درخشش این سنگ ها نیروی بی نظیری در محیط پراکنده می شود، یکی از این سنگ ها همان سنگ اوپال است.
هسته اوپال معمولا دارای رنگ های متفاوتی است و در تأثیر نور، جاذبه بسیار زیادی را فراهم می آورد و به همین دلیل است که سنگ اوپال که به عنوان سنگ ملی استرالیا است؛ کاربرد زیادی در ساخت جواهرات دارد.

 

 

 

 

واژه‌ «اوپال‌» از كلمه‌ هندی‌ به‌ معنای‌ «سنگ» مشتق‌ شده‌ و در فرهنگ‌ سانسكریت‌ به‌ معنای‌ «سنگ‌ قیمتی» است. اوپال‌ به‌ طلسم‌ خوشبختی‌ معروف‌ است‌ و به‌ خاطر هفت‌ رنگ‌ بودن‌ آن‌ اكثر هنرمندان‌ به‌ خصوص‌ نقاشان، موسیقی دان‌ها و هنرپیشگان‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌كنند.
اوپال (Opal) با طيف هاى نورى رنگين كمانى كه دارد در رنگهاى گوناگون يافت مى شود. محل كشف آن استراليا، برزيل، مجارستان، چكسلواكى مى باشد. براى چاكراى تاج سر استفاده مى شود. اين سنگ به طلسم خوشبختى معروف است. اوپال براى درمان ناراحتى هاى معده، روده، جريان خون بسيار مفيد است. گلبول هاى قرمز خون را افزايش مى دهد. اوپال سفيد چشم هاى مارا بر زندگى و افكار درونى باز مى كند و باعث تقويت صفت هاى خوب مى شود.

اوپال شبیه سازی شده نیز وجود دارد که توسط انسان تولید می شوند، این نوع اوپال توسط سیلیکا و در آزمایشگاه ها تهیه می شود و شباهت بسیار زیادی به اوپال طبیعی و گران قیمت دارد. نتایج حاصل از ماده تولید شده در آزمایشگاه ها یک ساختار مشابه و کاملا متعادلی از اوپال طبیعی است؛ تنها با این تفاوت که اوپال تهیه شده در آزمایشگاه از دوام بیشتری نسبت به اوپال طبیعی برخوردار است. به همین دلیل اوپال شبیه سازی شده در آزمایشگاه ها نسبت به تغییرات دما، رطوبت و گرما آسیب پذیری کم تری دارد.
در هنگام خرید یک گردنبند اوپال، نکته مهمی که در گردنبند ساخته شده توسط سنگ جواهر اوپال باید به آن توجه داشت شامل کیفیت این جواهر است و باید دقت شود که کیفیت این سنگ قیمتی در حین جواهرسازی حفظ شده باشد.
سنگ اوپال را می توان به عنوان دانه های ریزی در گردنبند مورد استفاده قرار داد و یا یک قطعه بزرگ از سنگ اوپال در مرکز زیورآلات و همراه با سنگ های قیمتی دیگر را در تزیین گردنبند به کار برد.
یکی از ویژگی های اوپال شکننده بودن آن است که آن را در معرض ابتلا به ترک و خشکی قرار می دهد. به همین دلیل در مراقبت از این سنگ قیمتی همواره باید این نکته را در نظر داشته باشید که رطوبت کافی را برای این سنگ فراهم نمایید تا به این صورت از خشکی و ترک بر داشتن آن جلوگیری به عمل آورید.
برای این کار می توانید جواهر اوپال خود را در میان پارچه ای نرم و لطیف قرار دهید و در حالت ایده آل برای مراقبت و نگه داری از این سنگ قیمتی می توانید آن را در درون یک کیسه و یا پارچه ای مرطوب قرار دهید و از این طریق رطوبت آن را همراه حفظ کنید و از خشک شدن آن جلوگیری به عمل آورید.

اوپال‌ از جمله‌ جواهرات‌ زیبایی‌ است‌ كه‌ داشتن‌ آن‌ نشانهِ سلیقه‌ و درك‌ خاص‌ از سنگ‌های‌ قیمتی‌ است؛ زیرا دارنده‌ آن‌ باید حتماً به‌ خواص‌ و اهمیت‌ این‌ سنگ‌ پی‌ برده‌ باشد.

اوپال‌ (OPAL) را در مشرق ‌زمین‌ سمبل‌ وفاداری‌ و امید می‌ شناسند و استفاده‌ از آن‌ به‌ فرد حالتی‌ از تقدس‌ می‌ دهد. عرب‌ها اعتقاد دارند این‌ سنگ‌ از بهشت‌ روی‌ زمین‌ افتاده‌؛ و ظاهراً حالت‌ نورانی‌ آن‌ باعث‌ به ‌وجود آمدن‌ این‌ باور شده‌ است.

یونانی ها معتقدند اوپال‌ باعث‌ دوراندیشی‌ می ‌شود و از امراض‌ جلوگیری‌ می ‌كند؛ و شكسپیر آن‌ را ملكه‌ گوهرها می ‌داند. اما غربی‌ ها اوپال‌ را بدشگون‌ می ‌دانستند چون‌ والتراسكات WALTER SCOTT نویسنده‌ نامدار اسكاتلندی‌ (۱۸۳۲-۱۷۷۱) به‌ طور غیرعمد در یكی‌ از داستان‌هایش‌ اوپال‌ را سنگی‌ منفی‌ و بدیمن معرفی‌ كرده؛ درست‌ برعكس‌ شرقی‌ ها كه‌ هرچه‌ صفات‌ و درجات‌ نیكوست‌ برای‌ این سنگ‌ زیبا‌ در نظر دارند.

بزگترین در استرالیا(ماسه سنگ)،برزیل(آتشفشانی)، مکزیک(گدازه های تجزیه نشده)، آمریکا( نوادا, اورگان)(آتشفشانی)، گواتمالا، هندوراس(گدازه های تجزیه نشده)،اندونزی(آتشفشانی)چکسلواکی(گدازه های آتشفشانی)،تانزانیا، عمان است. عمده‌ اوپال‌ استخراجی‌ در دنیا امروزه‌ از این‌ مناطق‌ است.
تا پیش‌ از قرن‌ اخیر، بهترین‌ معادن‌ اوپال‌ در كشور چک واسلواكی‌ بوده‌ است. اوپال‌ از جمله‌ جواهرات‌ زیبایی‌ است‌ كه‌ داشتن‌ آن‌ نشانهِ سلیقه‌ و درك‌ خاص‌ از سنگ‌های‌ قیمتی‌ است؛ زیرا دارنده‌ آن‌ باید حتماً به‌ خواص‌ و اهمیت‌ این‌ سنگ‌ پی‌ برده‌ باشد.

اوپال از سلیکاهای آبداراست که با دمای پایین ته نشین می شود و جزو سنگ های رسوبی به حساب می آید و می تواند در ترک ها ، اتصالات و حفره ها ، صخره های رسوبی ، آتش فشانی و دگرگونی ته نشین شود. معمولا ۳ تا ۳۰ درد اوپال ، آب است. سختی آن ۵٫۵ – ۶٫۵ , وزن مخصوص ۱٫۹۸ – ۲٫۵ و ضریب شکست ۱٫۳۷ – ۱٫۵۲ است.شفافیت آن می تواند از شفاف تا مات باشد. هرچند زمینه سنگ اوپال ، تیره تر باشد تا پدیده آن واضح تردیده شود، با ارزش تراست، پس به طور کلی اوپال سیاه (black opal) از اوپال سفید (white opal) ارزش بیشتری دارد. اوپال را هم مثل مروارید باید هر چند وقت یکبار در آب گذاشت.
سنگ بستر اوپال welo از سنگهای آتشفشانی (volcanic rock)، ریولیت است.اوپال های mezezo حفره های ریولیت را پر می کنند و تشکیل دانه هایی (nodules) می دهند.

تکه های کوچک سیلیس درون سنگ جواهر اوپال زیبایی خاصی به آن می بخشد و زمانی که در مجاورت نور قرار می گیرد جذابیت شگفت انگیزی را ایجاد می کند و در واقع بسیار مسحورکننده و زیباست.
آویز اوپال یکی دیگر از جواهرات بسیار ارزشمند ساخته شده توسط این سنگ گرانبها است که می توانید از آویز سنگ جواهر اوپال برای تزیین لباس های رسمی و به خصوص لباس های مجلسی و گرانبهای خود استفاده کنید. در واقع استفاده از سنگ جواهر اوپال یکی از بی نظیر ترین و منحصربفردترین تزییناتی است که شما می توانید از آن برای تزیین لباس های مجلسی خود به کار ببرید؛ زیرا کمتر کسی است که این ایده ناب را در ذهن داشته باشد.

 

سنگ اوپال و خواص آن

واژه اوپال از کلمه ای هندی به معنای سنگ گرفته شده است. سنگ اوپال یا اُپال در انگلیسی (opale) به معنی عقیق به سنگ چشم گربه شهرت یافته است و با نام های دیگری مثل عین الهر یا عین الشمس نیز خوانده می شود.سنگ اوپال یا چشم گربه نوعی سیلیس آبدار است که گاهی اوقات میزان آب آن به ۲۰ درصد هم می رسد.سنگ اوپال در رنگهایی مثل سفید ، سبز ، آبی شیری ، سرخ و … یافت می شود ولی بیشترین نوع آن سفید و سبز می باشد و کمیاب ترین گونه آن سرخ در زمینه سیاه است .

معروف ترین سنگ های اوپال

اوپال ملکه یا چشم گربه آنداموکا که به ملکه الیزابت دوم پیشکش شده‌است.
اوپال ملکه اخگر
آتش‌سوزی تروی، چشم گربه‌ای که توسط ناپلئون به ژوزفین دو بوآرنه پیشکش شد.
اوپال دنباله‌دار هالی، بزرگ‌ترین اوپال ( چشم گربهٔ ) نتراشیدهٔ سیاه‌رنگ
ساعت دیواری روبه‌روی بخش پذیرش ترمینال گراند سنترال منهتن نیویورک.
چشم گربه روبلینگ در مؤسسهٔ اسمیتسونیَن.

انواع سنگ های اوپال

اوپال های گرانبها که پدیده زیبای اوپالسانس دارند ، رنگ های متعددی را در طیف نوری پدید می آورند و از زوایای مختلف به صورت های گوناگون دیده می شوند
اوپال های بهرنگ زرد و قرمز آتشی که به اوپال آتشین معروف است . با وجود این ، پدیده اوپالسانس در این سنگ وجود ندارد و معمولا غیر شفاف است و در مقابل فشار بسیار حساس وشکننده است.
اوپال های معمولی که نوعی مات و بدون درخشش و به رنگ های مختلف دارند.
آب همواره در اوپال ها (به خصوص در انواع قیمتی آن ) وجود دارد ولی مقدارش متغیر است که با گذشت زمان باتبخیر و خروج آب از کانی اوپال ، باعث ترک خوردگی و تضعیف پدیده هفت رنگی در آن می گردد که با اشباع این سنگ ها از آب یا روغن از بروز ترک خوردگی آنها جلوگیری می شود.لذا بهتر است اوپال ها را از حرارت و نور خورشید دور نگه داریم.

خواص و فواید اوپال

اوپال انرژی های درونی بدن را تقویت می کند و در تقویت دستگاه گوارش به ویژه کمک به معده در هضم غذاموثر است.
اوپال به خون سازی بدن کمک می کند و گردش خون را تنظیم می نماید .
اوپال برای درمان سرطان خون مفید است .
اوپال نیروهای منفی شخص را جذب می کند .
اوپال نگرانی و افسردگی را تسکین می دهد.
اوپال انسان را از سستی و بی حالی باز می دارد.
اوپال برای درمان روده , درد شکم , فشار خون , استخوان درد موثر است.
نگاه‌ کردن‌ به‌ این‌ سنگ‌ زیبا، چشم‌ها را به‌ روی‌ زندگی‌ باز می ‌کند و باعث‌ ایجاد شعف‌ و امید، و تقویت‌ صفات‌ نیکو خواهد شد.

 
خواص سنگ اوپال :

-رفع سستی و بی حالی
-موثر در اختلالات هورمونی
-اثر مثبت آن روی تیروئید ثابت شده است
-تقویت قلب و جریان خون
-برای ازدیاد گلبول قرمز خون مفید است و به علاوه برای سرطان خون از آن استفاده می شود.
-اوپال سفید چشمها را بر زندگی و افکار درونی باز می کند و باعث تقویت صفت های خوب در ما می شود
-متعادل ساز انرژی تمام چاکراها

دیدگاه های ثبت شده

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.